Raška 19, Novi Sad
PON-PET: 08:00-20:00 h
SUB: 08:00-14:00 h
/ Tehnički pregled
POMOĆ NA PUTU JE POSTALA NEOPHODNOST ZA SVE VLASNIKE VOZILA
MNOGOBROJNA PUTOVANJA I GUŽVE U GRADSKOM SAOBRAĆAJU POVEĆALE SU POTREBU ZA NEKOM VRSTOM POMOĆI NA PUTU.
GDE MOGU KUPITI PAKETE POMOĆI?
PAKETE POMOĆI NA PUTU MOŽETE KUPITI KOD NAS U RAŠKOJ 19 U NOVOM SADU
MEĐUNARODNA DOKUMENTA
Međunarodna dokumenta moćete izvaditi samo na našem prodajnom mestu
RAŠKA 19
MEĐUNARODNA VOZAČKA DOZVOLA
MEĐUNARODNA PUNOMOĆ
Međunarodna vozačka dozvola (MVD) izdaje se na osnovu Međunarodne konvencije o saobraćaju na putevima (Beč, 1968), a u skladu sa odredbama Zakona o osnovama bezbednosti saobraćaja na putevima i Zakona o poveravanju javnih ovlašćenja AMSJ (Službeni list SRJ broj 26/95).
MVD je štampana na srpskom, francuskom, engleskom, španskom, ruskom i nemačkom jeziku.
Cena mađunarodne vozačke dozvole je 2.000,00 dinara.
Od 01.09.2014. godine, prema Tarifnom broju 40, Zakona o Republičkim administrativnim taksama, predviđeno je da sva lica koja podnose zahtev za izdavanje međunarodne vozačke dozvole, pored naknade (cene) moraju da plate i republičku administrativnu taksu za izdavanje međunarodne vozačke dozvole, u iznosu od 740,00 dinara.
Dokumenti potrebni za izdavanje MVD:
Izdavanje MVD se vrši na lični zahtev i uz prisustvo korisnika, uz podnošenje:
1. važeće vozačke dozvole, izdate u Republici Srbiji (nacionalna vozačka dozvola)
2. važeće lične karte ili putne isprave (pasoša)
3. 2 fotografije formata 35 mm x 45 mm
4. zahteva za izdavanje MVD na obrascu propisanom od strane AMSS
5. dokaz (primerak uplatnice) o uplati republičke administrativne takse u iznosu od 740.00 dinara.
6. uverenje Mupa da nema izrečene zabrane upravljanja
1) Nacionalna vozačka dozvola
Za izdavanje MVD, prilaže se isključivo originalna nacionalna vozačka dozvola na uvid (kopija originalne vozačke dozvole odlaže se u arhivu, zajedno sa kopijama ostalih dokumenata koji se prilažu za izdavanje MVD). Podaci u vozačkoj dozvoli moraju da budu čitki podaci o mestu prebivališta u vozačkoj dozvoli i ličnoj karti/pasošu moraju da budu identični. Svaka promena prebivališta mora da se evidentira u vozačkoj dozvoli. S obzirom da je MVD „prepis“ nacionalne vozačke dozvole, MVD i nacionalna vozačka dozvola moraju da se nose u kompletu.
2) Lična karta ili putna isprava (pasoš)
MVD može da se izda na osnovu važeće lične karte ili važećeg pasoša. Pri podnošenju zahteva prilažu se originalna dokumenta, a kopija se odlaže u arhivu. U slučaju da iz nekog razloga nije moguće dostaviti original lične karte ili pasoša (pasoš je na viziranju, itd), može da se dostavi i kopija.
3) Fotografije
Fotografije moraju da odgovaraju aktuelnom ličnom opisu podnosioca zahteva.
4) Zahtev za izdavanje MVD
Zahtev se popunjava čitko, štampanim slovima.
Kome se izdaje MVD:
MVD se izdaje državljanima Republike Srbije i stranim državljanima koji poseduju važeću vozačku dozvolu, izdatu u Republici Srbiji, s tim što strani državljani moraju da imaju dokaz o boravku ili prebivalištu u Republici Srbiji.
Rok važnosti MVD:
MVD važi tri godine od datuma izdavanja, osim u slučaju kada važnost nacionalne vozačke dozvole ističe pre tog roka.
Naknadno upisivanje nove kategorije:
U slučaju kada vlasnik međunarodne vozačke dozvole položi ispit za novu kategoriju, ista se unosi u već prethodno izdatu MVD, tako što se u rubriku predviđenu za tu kategoriju, unese datum polaganja vozačkog ispita, pečat i potpis izdavaoca MVD. Vlasnik MVD popunjava novi obrazac, koji se odlaže u arhivu zajedno sa prvobitno popunjenim obrascem, a informacijama o novoj kategoriji upisuje se i u registar izdatih MVD, odnosno u rubriku već izdate MVD. Zbog centralne evidencije podataka, unos nove kategorije u MVD mora da izvrši isti izdavalac, odnosno onaj auto-moto klub koji je prvobitno izdao ovaj dokument. Pri tome se ne naplaćuje nikakva dodatna nadoknada za naknadni upis kategorije.
Ukoliko se radi o MVD koje se koriste u Rusiji, neophodno je da se overi predmetna kategorija na svim listovima u MVD.
Ukoliko postoji zabrana vožnje za određenu kategoriju, u napomenu se unosi tekst u kome se precizira trajanje zabrane, i za tu kategoriju MVD se izdaje tek po isteku zabrane.
Potpis nosioca MVD ili otisak palca stavlja se ispod fotografije, a na stranicu "Le tutulaire est dechu du droit de conduire sur le territoire" ne unose se nikakvi podaci jer ove rubrike služe saobraćajnim organima u inostranstvu u slučaju prekršaja nosioca MVD koji za sobom povlači lišavanje prava važnosti na teritoriji dotične zemlje.
Dozvola za upravljanje tuđim vozilom u inostranstvu (DTV) izdaje se na obrascu utvrđenom od strane međunarodnih organizacija AIT i FIA. DTV služi kao dokaz da vozač može da putuje tuđim vozilom u inostranstvo, na osnovu ovlašćenja koje mu je dao vlasnik vozila.
Obrazac DTV je žute boje, formata A5, sa tekstom na srpskom, francuskom i engleskom jeziku. Leva unutrašnja strana predstavlja ovlašćenje za upravljanje tuđim vozilom koje daje vlasnik vozila, a desna unutrašnja strana predstavlja samu dozvolu za upravljanje tuđim vozilom u inostranstvu.
Cena dozvole za upravljanje tuđim vozilom u inostranstvu je 1.500,00 dinara
Dokumenta potrebna za izdavanje DTV:
a) Važeća lična karta vlasnika vozila
b) Važeća putna isprava (pasoš) korisnika vozila
c) Saobraćajna dozvola za vozilo
a) i b) Važeća lična karta vlasnika vozila i važeća putna isprava (pasoš) korisnika vozila
Za izdavanje DTV, vlasnik vozila prilaže važeću ličnu kartu, a korisnik vozila putnu ispravu na uvid. Obavezno je lično prisustvo vlasnika i korisnika vozila.Ako je vlasnik vozila pravno lice, umesto lične karte, prilaže se originalni dopis, na memorandumu, potpisan od strane ovlašćenog lica i overen pečatom, kojim se korisnik vozila ovlašćuje da može da upravlja vozilom predmetnog vlasnika-pravnog lica, u inostranstvu.
U slučaju da je vlasnik vozila lizing kuća, a korisnik lizinga fizičko lice, on mora da obezbedi ovlašćenje od lizing kuće da može predmetnim vozilom da putuje u inostranstvo. Ukoliko u ugovoru o lizingu već postoji ova odredba, nije potrebno dodatno ovlašćenje lizing kuće.
Ukoliko je korisnik lizinga pravno lice, to pravno lice daje ovlašćenje krajnjem korisniku, s tim što takođe mora da se obezbedi ovlašćenje lizing kuće za upravljanje vozilom u inostranstvu, ukoliko ova odredba nije navedena u ugovoru o lizingu.
Ipak, kada se izda DTV, ono mora da se odnese u lizing kuću na overu – u donji desni ugao lista unutrašnje leve strane ovlašćenja („Svojeručni potpis vlasnika vozila“) stavlja se pečat i potpis vlasnika vozila, to jest lizing kuće.
Korisnik vozila može da priloži ovlašćenje dato od strane vlasnika vozila, overeno u sudu ili opštini, na osnovu koga prisustvo vlasnika vozila nije obavezno pri izdavanju DTV. Predmetno ovlašćenje mora da sadrži klauzulu da se korisnik vozila ovlašćuje da upravlja tim vozilom u inostranstvu, odnosno da predmetno vozilo može da otuđi. Takvo ovlašćenje važi do opoziva, ali ne može da se prenosi na treće lice.
U slučaju da korisnik vozila putuje u Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru, za koje nije potreban pasoš, DTV može da se izda korisniku na osnovu njegove lične karte, s tim da korisnik potpiše da je upoznat da ne može da koristi izdatu DTV u drugim zemljama, za koje mora da ima pasoš. Napomenu da je upoznat sa ovim ograničenjem, korisnik potpisuje u posebnoj rubrici u registru DTV.
Pri svakoj promeni podataka iz lične karte/pasoša, izdaje se novi dokument.
c) Saobraćajna dozvola za vozilo
Pri izdavanju DTV, na uvid se prilaže isključivo originalna saobraćajna dozvola za vozilo.
Kome se izdaje DTV:
Dozvola za upravljanje tuđim vozilom u inostranstvu DTV izdaje se isključivo za vozila registrovana u Republici Srbiji, na osnovu važeće saobraćajne dozvole za vozilo.
DTV se izdaje:
državljanima Republike Srbije, uvidom u ličnu kartu ili pasoš, izdat u Republici Srbiji,
stranim državljanima, sa privremenim ili stalnim boravkom u Republici Srbiji, uvidom u odgovarajući dokument o prijavi boravka, izdat od strane MUP-a.
stranim državljanima sa dvojnim državljanstvom, odnosno sa pasošem izdatim u nekoj od bivših jugoslovenskih republika, samo pod uslovom da takav korisnik ima važeću ličnu kartu, izdatu u Republici Srbiji. U tom slučaju, u DTV se unosi samo jedan od brojeva pasoša (ne oba), a kopija lične karte se ostavlja za arhivu.
DTV ne može da se izda za vozila sa registarskim tablicama kao što su: 999-xxx, RP, CD, A, i ostala vozila registrovana po posebnoj proceduri.
DTV ne može da se izdaje na osnovu kopije saobraćajne dozvole.
Ova dozvola može se izdati i voziima sa registarskom oznakom "E" (ekonomske tablice) i to na osnovu konsultacije sa nadležnim organima u vezi sa obaveznom preregistracijom vozila sa stranim i ekonomskim tablicama, za koju je rok istekao 21. jula 2009. godine (Uredba Vlade Republike Srbije o obaveznoj preregistraciji vozila sa stranim tablicama)
Rok važnosti DTV:
DTV se izdaje najduže na rok od godinu dana, s tim što taj rok može da bude i kraći, ukoliko to vlasnik vozila zahteva, i važi za neograničen broj putovanja u inostranstvo u predviđenom roku. Rok važnosti se ne vezuje za datum isticanja registracije vozila. Stranim državljanima koji imaju prijavljeni boravak u Srbiji, privremeni ili stalni, kao i licima sa dvojnim državljanstvom, DTV se takođe izdaje na isti rok.